Na zielono - Renowacja trawnika

Renowacja trawnika

Jak to wygląda w praktyce?

Renowacja trawnika to szereg zabiegów które przeprowadzone razem potrafią odtworzyć nawet już bardzo zniszczony trawnik. W skład regeneracji wchodzi min. aeracja, wertykulacja, odchwaszczanie x 2, nawożenie, dosiew nasion, piaskowanie (na glebach piaszczystych rozprowadzenie substratu torfowego). Dzięki odpowiedniemu przeprowadzeniu wszystkich tych zabiegów trawnik bardzo szybko stanie chlubą ogrodu.

Kiedy będzie widać efekty?

Pierwszą znaczącą różnicę powinno być już widać po 3-4 tygodniach ale w pełni efekt będzie widoczny po ok. 6-8 tygodniach. Wszystko to zależy od pory roku, pogody i temperatury. Najszybciej efekt można osiągnąć wiosną, za to jesienią już wszystko się znacznie wydłuża.


Jak postępować z trawnikiem po regeneracji?

Po całym tym cyklu zabiegów bardzo ważne jest przestrzeganie kilku wskazówek by osiągnąć pełny efekt. Najważniejsze jest podlewanie, tak zregenerowany trawnik przez pierwsze dwa tygodnie musi być stale wilgotny. Drugą ważna zasadą jest koszenie nie wcześniej niż nasza trawa osiągnie wysokość 8 - 10 cm, reguły w czasie są to dwa tygodnie. Pierwsze koszenie powinno być maksymalnie wysokie by siła zasysania kosiarki nie wydzierało nowych kiełków trawy. Ostatnia ważna zasada to ograniczenie użytkowania naszej murawy aż do czasu osiągnięcia pełnego efektu czyli ok. 6-8 tygodni. .

Regenerować czy założyć na nowo?

Jest to częsty dylemat który trudno jednoznacznie rozstrzygnąć. Regeneracja na pewno daje w perspektywie czasu trawnik lepiej przystosowany do lokalnych warunków i bardziej odporny, jednak też nie wszystkie trawniki da się zregenerować. Argumentem za założeniem na nowo jest na pewno bardzo szybki efekt przy założeniu trawnika z rolki. Najważniejszy argument który najczęściej decyduje to koszt a tutaj zdecydowanie wygrywa pierwsza opcja.

Przy podjęciu najlepszej decyzji na pewno pomoże konsultacja ze specjalistą.



Zachęcamy do umówienia się na Darmową Diagnozę Trawnika.