Na zielono - Odchwaszczanie

odchwaszczanie

Czym właściwie jest chwast?

Ogólnie można powiedzieć że jest to roślina rosnąca w niepożądanym miejscu. Cos co na trawniku będzie chwastem np. stokrotka w rabacie tuż obok może być już naszą pożądaną rośliną ozdobną. Trawnik to z reguły monokultura roślin z rodzaju traw i wszystkie dwuliścienne rośliny na nim uznajemy za chwasty.

Skąd się biorą na moim trawniku?

  • Wyrastają z gleby na której jest trawnik, jeśli wcześniej przed wysianiem trawy nie pozbyliśmy się dokładnie wszystkich chwastów
  • Przywieźliśmy je do ogrodu wraz z nawiezioną ziemią pod trawnik
  • Zostają przywiane w formie nasion od sąsiednich zachwaszczonych działek
  • Mogły być w mieszance nasion traw jaka była wysiana

Jak je zwalczać i później zapobiegać?

Chwasty są to bardzo dobrze przystosowane rośliny do trudnych warunków. Mają często głębszy korzeń od traw, rozpoczynają wegetację już przy bardzo niskich temperaturach i są bardziej odporne na choroby i szkodniki. Teoretycznie nasz trawnik jest na spalonej pozycji, na szczęśnie tylko teoretycznie. Przede wszystkim jeśli już doszło do zachwaszczenia ważne jest pozbycie się wszystkich niepożądanych roślin. Można to zrobić mechanicznie, za pomocą nożyka lub specjalnych chwytaków ale jest to bardzo pracochłonna i czasochłonna czynność. Mechaniczna walka ma też dużą wadę ponieważ chwasty odrastają nawet z małej części korzenia jaka pozostanie więc musimy być bardzo dokładni. Dużo skuteczniejsza jest walka chemiczna. Polega ona na oprysku środkiem chemicznym który działa tylko na chwasty i usuwa je wraz z całym korzeniem. Trzeba być przy tym Bardzo ostrożnym i dokładnym ponieważ większa dawka może uszkodzić trawę a przypadkowe opryskanie rabat roślin ozdobnych usunie nam je.


Jeśli nie mamy wprawy i doświadczenia warto oddać się specjalistom z naszej firmy!