Na zielono - Napowietrzanie

Napowietrzanie (aeracja otworowa)

Co to jest?

Trawnik tak jak wszystkie rośliny na naszym globie potrzebuje powietrza. Aeracja to nic innego jak polepszenie wymiany powietrza w sferze korzeni trawnika dzięki temu zdrowo rośnie. Zabieg polega na wykonaniu otworów w podłożu. Otwory wykonywane są specjalną maszyną (aeratorem) która wycina „wykorki” średnicy ok. 10 mm i głębokie na 40-60 mm. Tylko taka aeracja przynosi oczekiwane efekty.

Dlaczego trzeba napowietrzać trawnik?

Z czasem gleba staje się zbita i mocno zagęszczona. Powoduje to bardzo dużo problemów w prawidłowym rozwoju trawy. Korzenie są cienkie i płytko umiejscowione ponieważ nie mogą się przebić przez zbitą warstwę gleby. Woda i nawozy dostarczanie trawie nie docierają ponieważ nie mogą się przesączyć w głąb do korzeni. Trawnik z czasem staje się bardzo twardy, zbity, blady i coraz bardziej rzadki.


Kiedy można przeprowadzić taki zabieg?

Najlepsze efekty daje wiosenny i jesienny termin ale jeśli mamy taką potrzebę to możemy napowietrzanie przeprowadzić w całym okresie wegetacji trawnika. Co do częstotliwości to już zależy od intensywności korzystania z murawy, im bardziej eksploatowany tym więcej należy przeprowadzać zabieg. Na przydomowych, rekreacyjnych trawnikach 1-2 razy w roku wystarcza.

Co daje napowietrzanie?

  • Więcej powietrza w glebie
  • Głębsze i mocniejsze korzenie trawy
  • Lepsze wykorzystanie dostarczanej wody
  • Większe wchłanianie nawozów
  • Zagęszczenie trawnika
  • Zwiększenie elastycznościJeśli chcesz by zabieg ten był przeprowadzony w odpowiednim terminie i profesjonalnym sprzętem skontaktuj się z nami już dziś!